Dovolenka pre každého


Pohľadnice, magnetky, tričká

Poľovnícke združenie Hontianske Moravce

Fero Lipták

Nože na predaj


Osobnosti ktoré zasiahli do života obce svojím pôsobením.

 


 

Daniel Černák

r. 1667 prichádza na Lišov a pôsobil tu 24 rokov až do svojej smrti r. 1691. Po smrti bol pochovaný v krypte pod chrámom. Jeho pôsobenie opísal o 200 rokov neskôr Samuel Kramár v diele: Dejepis cirkve lišovské.
Ako prvý sa podujal na opravu chrámu a to roku 1671 kedy boli položené nové lavice a nový krov a doštená povala. Na povalu dal napísať: A.N.T. 1671 ( Anno novas tribilationis 1671 = v roku nových protivenstvi). Roku 1690 dal postaviť drevenú zvonicu proti západnému uhlu kostola, ktorá bola viac krát opravovaná a vydržala až do roku 1869, kedy bola zrútená.

Samuel Kostolečný

1673 –  kantor – rechtor, ktorý bol postavený pred súd v čase prenasledovania kvôli vierovyznaniu prešporskými sudcami a samotným panovníkom Leopoldom V. Nepodpísanie reverzu a nevzdanie sa viery
ho odsúdilo na dlhý čas do žalára, kde bol týraný a mrzačený. Zachránilo ho len to, že sa vzdal svojho úradu a pôsobil ako bežný človek.

Ján Kacka

v r. 1797 – 1815 pôsobil ako učiteľ. Na jeho pôsobenie sú zapísané len chválospevy a dobré odporúčania.  Jeho manželka Katarína Baranyai umrela na Lišove 8.12.1847. svojím testamentom darovala cirkvi vinicu, ktorá dodnes nesie meno Kackovka. 

Samuel Kramár st.

r. 1867 založil Slovenskú knižnicu ako prvú v Honte
r. 1868 založil Nedeľnú školu

Samuel Kramár ml.

r. 1912 pozval na návštevu maďarského hudobného skladateľa Bélu Bartoka, ktorý zozbieral pôvodné lišovské piesne.


Ján Brodniansky

r. 1923 – 1932. Bol účtovníkom úverového družstva, veliteľom Dobrovoľníckeho hasič. Zboru, vedúcim spevokolu. Nacvičoval   divadlá, s mládežou horlivo pracoval v SEM. Na Lišove spísal obšírnu kroniku školy.

Andrej Mihal

v rokoch 1935 – 1950 pôsobiaci na Lišove ako ev. kňaz. Patril medzi publicistov, dejateľov. Pôsobil i v Amerike.

neviem či je ten istý ? vie to niekto potvrdiť ?

kňaz Andrej Mihal pôsobil okrem USA a Maďarska aj v Hornom Srní. Narodil sa 19.októbra 1891 v juhoslovanskej Vojvodine. Teológiu študoval v Novom Sade a v Bratislave, v Prahe sa venoval štúdiu výtvarníctva. Tam pôsobil ako šéfredaktor hodžovskej Slovenskej politiky. Na Slovensku redigoval Národné noviny a Slovenské pohľady. Publicistickej činnosti sa venoval aj v USA. Napísal román Temnom k jasnu a ilustroval Dobšinského Prostonárodné povesti. Aktívne sa zapájal do činnosti Slovenskej národnej strany. Zomrel v roku 1962 a pochovaný je na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave. Popoludňajšie umelecko-literárne pásmo s názvom Básnici a kazatelia predstavuje rovnomennú publikáciu z dielne vydavateľstva Tympanon. Ide o zbierku úryvkov z kázní významných evanjelických kazateľov a básní známych evanjelických tvorcov. Zostavovateľ Milan Moncoľ doň zaradil napríklad verše Ivana Kraska, Milana Rúfusa, Andreja Plávku, Jána Smreka, Štefana Krčméryho, Márie Rázusovej-Martákovej a Maše Haľamovej, nechýba Pavol Orzságh Hviezdoslav a Svetozár Hurban Vajanský. Medzi kazateľmi sú zastúpení napríklad Ján Grešo, Július Filo st., Andrej Hajduk či Pavol Uhorskay.

Ján Buda

r. 1944 – kedy ako richtár zachránil obec od evakuácie počas vojny

Štefan Slančík

v rokoch 1946 – 1952 pôsobil ako cirkevný kantor – učiteľ po odchode J. Červenáka. Venoval sa i lišovskému spevokolu.

Alexander Barica   

 

RADOSLAV CINGEĽ

"Potom mi povedal: Neboj sa, Daniel, lebo od prvého dňa, keď si si v srdci zaumienil chápať a pokoriť sa pred svojim Bohom, boli tvoje slová vyslyšané, a ja som prišiel práve kôli nim." DANIEL 10,12


Narodil som sa 21.februára 1977 v Bardejove, a to otcovi Jurajovi Cingeľovi a Anne rod. Blanarikovej. Rodičia ma po vzájomnej dohode pokrstili v gréckokatolickom kostole v Bardejove. Pán Boh mojim rodičom požehnal štyri deti: Marek (ev. farár ECAV Veličná), dvojičky – sestra Adriánka (manželka br. farára v Hybiach) a Alenka (žijúca v Bardejove). V roku 1981 náš otec tragicky zahynul pri autonehode pri obci Raslavice.
Presťovahovali sme sa do obci Hankovce. Tam som absolvoval Základnú školu (1. – 4. ročník),  Základnú školu v Marhani (5. – 8. ročník) a Obchodnú akadémiu v Bardejove.
V roku 1989  do nášho zboru prišiel zborový farár Mgr. Jaroslav Matys, ktorý ovplyvnil môj duchovný život. Ukázal mi cestu viery a vďaka Bohu, Kristus sa ma ujal. V roku 1996 som prijal Božie pozvanie na štúdium teológie a v roku 2001 som promoval na EBF UK v Bratislave.

 

Kondolenčná kniha: prispieť môžete na mail lisov@lisov.sk

admin webu|admindudince@mail.t-com.sk|1.02.2010 22:34|Dobry den, na stranke www.ecavdudince.sk najdete priestor a riadky venovane panovi fararovi Radimovi Cingeľovi. Rozhodli sme sa vytvoriť tento priestor, pre všetkych, ktorých jeho strata zasiahla. Napíšte svoje POĎAKOVANIE PRE PÁNA FARÁRA, napíšte to, čo cítite, čo pre Vás znamenal – a my s Vašim dovolením príspevky zverejníme.
Bude to naše posledné ďakujem pre Radima. Pište na admindudince@mail.t-com.sk
admin webu|admindudince@mail.t-com.sk|1.02.2010 21:22|Dobry den, na stranke www.ecavdudince.sk najdete priestor a riadky venovane panovi fararovi Radimovi Cingeľovi. Rozhodli sme sa vytvoriť tento priestor, pre všetkych, ktorých jeho strata zasiahla. Napíšte svoje POĎAKOVANIE PRE PÁNA FARÁRA, napíšte to, čo cítite, čo pre Vás znamenal – a my s Vašim dovolením príspevky zverejníme.
Bude to naše posledné ďakujem pre Radima. Pište na admindudince@mail.t-com.sk

admin lisov:

Veľa ľuďom si ukázal cestu, ta cesta nebola vždy ľahká a nikdy ani nebude, je len na ľuďoch ktorým si ju ukázal  či po nej budú pokračovať alebo nie.

Je mi smutno že už si s tebou na tomto svete nepodám ruku, že si nezahráme nejakú slovnú hru, že sa spolu nezasmejeme, že nevyriešime pre niekoho neprekonateľný problém šmahom ruky z úsmevom na perách. Keby ale nebolo smutných chvíľ na tomto svete, nebolo ani tých veselých.  A preto sa teším na nové ráno, rodinu, starých aj nových priateľov, zakvitnuté čerešne,  sladké jahody, vôňu čerstvo pokosenej trávy, jarný spev vtákov, letný dážď, jesenné oberačky, zimné lyžovačky a teším sa že sa znovu stretneme. Tak sa zatiaľ maj.

Danka|1danielik@azet.sk|30.01.2010 18:31|Klesli ruky,co stale pracovali,dotlklo srdce,co sme radi mali.Zhasli oci,stichol hlas,mal rad zivot a vsetkych nas.Preco bol osud tak kruty a nedoprial Ti zit.Preco si nas musel tak nahle opustit.Odpocivaj v pokoji.Uprimnu sustrast celej jeho rodine.

Janka|vicka@post.sk|29.01.2010 14:36|Úprimnú sústrasť celej jeho rodine i všetkým blízkym.Nech jeho duša odpočíva v pokoji.Citát-"Odišiel mladý človek,prečo to tak musí byť?Mal všetko pred sebou a chcel ešte ďalej žiť,chcel byť tu medzi nami užívať si tento svet vyhasol mladý život zrazu je to všetko preč.Dúfam,že si už v nebi pozeráš sa na nás z hora,navždy ťa milujeme odkazujeme ti z dola-budeš žiť v našich srdciach dovtedy kým tu budeme počkaj tam na nás hore určite sa raz stretneme…

Lenka|lienkaa@gmail.com|28.01.2010 17:08|Ano, nezabudnutelny Pan far. Kazdy z nas od neho odchadzal lepsi a stastnejsi….bol zivym vyjadrenim Bozej laskavosti, ktoru nosil vo svojej tvari, ociach, usmeve, vo svojom vrelom pozdrave…
Odisiel od nas….…tisko a v pokoji, bôl v nasich srdciach nikto viac nezhoji!

Nikdy na Teba nezabudneme!

lisovanka||28.01.2010 10:39|Bože, daj silu jeho rodinke prekonať krutý úder. Bože daj nám silu zmieriť sa s veľkou stratou. Bože, buď s ním a daj mu večné odpočinutie.

lisovanka||28.01.2010 10:33|Bože, prečo…..prečo nás tak ťažko skúšaš. Prečo si nám vzal toho,ktorý pre našu obec za krátky čas tak veľa urobil.Vonku padá hustý sneh a dedina je zahalená hlbokým smútkom.Nezabudnuteľný Pán farár Radim Cingel nás navždy opustil.

 © 2007 E-mail prístupov 2491274