Cestovný ruch
Lišov láka na skalné obydlia
Dagmar Teliščáková | 17.07.2011 09:00
Otázka, ako dlho museli ľudia vysekávať do skaly kamenné obydlia, ktoré sa v Lišove zachovali po stáročia, napadne vari každému návštevníkovi. Odpoveď na ňu však nikto nepozná. Malé izbietky a najmä veľké priestranné haly s viditeľnými stopami precíznej ručnej práce vytesané do skál v malej dedinke pri Dudinciach začínajú v posledných rokoch priťahovať nielen domácich, ale aj zahraničných turistov.
Skalné obydlia v Lišove sa dostávajú do povedomia turistov.
Autor: Dagmar Teliščáková
Putovanie za tajomstvami opradenou históriou Lišova sa začína asi pol druha kilometra za dedinou na upravenej lúčke, ku ktorej vedie poľná cesta. Zo skalného domu vidno zvonku len otvory po oknách a dverách, no to najzaujímavejšie sa ukrýva vo vnútri. Obdivuhodná je predovšetkým obrovská miestnosť, ponorená do nepreniknuteľnej tmy, široká asi desať a dlhá zhruba tridsať metrov.
,,V roku 1554 napadli našu dedinu Turci. Ľudia hľadali útočisko pred dobyvateľmi, pravdepodobne vtedy začali vyhľadávať a prerábať skalné dutiny a jaskyne v tunajších pieskovcových, tufových a tufitových skalách. Tu sa ukryli pred ničivými nájazdmi,“ hovorí lišovský starosta Martin Hámorský. Naznačuje to aj diera v zemi tesne pred vstupom do veľkej miestnosti, ktorá je vstupom do tajnej chodby vedúcej podzemím až k potoku. Ukrytí ľudia sa ňou v dostali k vode a v čase núdze mohla poslúžiť aj ako úniková cesta. Hala poskytuje nielen nevšedný zážitok, ale aj príjemné osvieženie v horúcich letných dňoch. Teplota v nej sa totiž pohybuje okolo desať stupňov.
V skalnom dome je aj izbietka bez okien so zadymenou tmavou dierou presekanou z podzemia až na povrch. Bola kedysi kuchyňou. Len pár krokov ďalej je maličká spálňa s posteľou aj nočným stolíkom, ktoré sú tiež vytesané priamo do skalného masívu. Možno práve tu kedysi spával aj posledný obyvateľ tohto nevšedného príbytku, ktorý z neho odišiel niekedy po druhej svetovej vojne. Traduje sa, že ním bol veľmi chudobný obuvník Selečény, ktorý vraj nemal ani na poriadnu perinu. Po jeho odchode skalný dom úplne spustol, rokmi ho zavalili nánosy kameňov, zahalili stromy a krovie. Miestni pamätníci, ktorí sa sem chodili hrávať ešte ako deti, naň postupne aj zabudli.
Až pred pár rokmi sa obec, kde žije okolo 250 ľudí, rozhodla vyhlásiť skalné obydlia za miestnu pamätihodnosť a odvtedy sa ich snaží udržiavať a propagovať. Punc výnimočnosti dodala tomuto skalnému domu pred časom aj výstava svetoznámeho výtvarníka Fera Liptáka, ktorý v jeho mystickej atmosfére, znásobenej improvizovaným osvetlením, vystavoval viac ako šesťdesiat svojich diel.
O niečo väčšie obydlie vytesané do skaly je na opačnej strane dediny, asi pol kilometra za miestnym poľnohospodárskym družstvom. Má tiež viacero menších i väčších miestností a jeho priečelie zdobia pozostatky zatiaľ neznámeho nápisu. Historickú tvár narúšajú hrdzavé mreže na oknách a torzo elektrického stĺpa pri vchode. V minulosti ho totiž družstvo využívalo ako sklad jabĺk, zemiakov a vína. V dedine sú aj menšie skalné domy, ktoré si ľudia časom upravili a v súčasnosti slúžia ako vínne pivnice.
Obec Lišov, ktorá sa spomína už v 13. storočí ako zemiansky majetok, leží na najjužnejších výbežkoch Štiavnických vrchov. V 16. storočí patrila hradu Levice, neskôr Pálffyovcom a Esterházyovcom. V typicky hontianskej dedinke sa doteraz zachovalo množstvo zvykov a tradícií. Od nepamäti je spojená s vinohradníctvom, čo naznačuje aj strapec hrozna v obecnom erbe. Pestovanie viniča a výroba vína sú tu obľúbené doteraz.
Užitočné rady
- dedinka Lišov sa nachádza v okrese Krupina, asi deväť kilometrov od známeho kúpeľného mestečka Dudince
- k prvému skalnému obydliu sa dá v dobrom počasí dostať po poľnej ceste autom, k druhému obydliu len po budovy družstva, odtiaľ asi 500 metrov pešo
- trasy k obydliam nie sú po celej dĺžke vyznačené, na cestu sa treba opýtať miestnych
- prístup je verejný a bezplatný
- je dobré vziať si so sebou baterku, v obydliach nie je elektrina, vo vzdialenejších miestnostiach od vchodu je úplná tma
- pri pešej alebo cyklistickej turistike si treba pribaliť aj nejaké občerstvenie, pri obydliach služby tohto typu nie sú
- občerstvenie si možno kúpiť priamo v dedine v obchode alebo v pohostinstve
Ďalšie zaujímavosti v Lišove a okolí
- dominantou obce je evanjelický kostol, ktorý postavili v roku 1590, neskôr bol viackrát upravovaný
- v dolnej časti obce sa nachádza mierne mineralizovaný prameň, ktorý kedysi miestne ženy využívali na pranie pod holým nebom po celý rok, domáci mu hovoria perisko
- pozdĺž miestneho potoka, pretekajúceho stredom dediny, sa ťahá upravený park s pomníkom hrdinov, ktorí padli pri oslobodzovaní obce. Nápis je v ruskej azbuke a údajne je to prvý pomník padlým sovietskym vojakom, ktorý bol postavený v Československu po vojne.
- dedinský život v minulosti približuje miestne múzeum
- zaujímavý je tiež lišovský cintorín, kde sa nachádzajú aj náhrobné kamene, ktoré vlastnoručne vyrobili domáci kamenári
- osviežiť pri vode sa dá v Dudinciach, kde je kúpalisko s vodnými atrakciami